Zagospodarowywanie drewna to bardzo ważna dziedzina gospodarki. Współczesne urządzenia dają możliwość przetworzenia na surowiec nawet gałęzi wraz z odrostami. Porzucane kiedyś lub palone po wycince gałęzie są przetwarzane obecnie na tzw. zrębki za pomocą urządzeń zwanych rębakami. Są one wykorzystywane do produkcji opału w formie brykietu lub pelletu. Mają zastosowanie również w ogrodnictwie.

Przerób gałęzi przy użyciu rębaka

rębak do gałęziCzłowiek jest istotą innowacyjną i wymyśla nowe urządzenia podnoszące wydajność i dające oszczędności. Na tej fali myślenia powstał rębak do gałęzi. Urządzenie to składa się z kilku istotnych elementów. Gałęzie podaje się do leja wrzutowego, który zaopatrzony jest w wałki podające. Wałki są napędzane hydraulicznie i wspomagają pracę operatora w dostarczaniu gałęzi pod noże tnące wykonane z hartowanej stali narzędziowej. Noże są montowane w przypadku rębaków tarczowych na wirujących tarczach lub na bębnach gdy jest to rębak bębnowy. Najczęściej maksymalną średnicą gałęzi jaką można przerobić w urządzeniu jest rozmiar 15 cm. Element z nożami może być napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym oraz wałem odbioru mocy z ciągnika. Powstałe w wyniku cięcia zrębki są wyrzucane na zewnątrz poprzez ramię wyrzutowe. W niektórych modelach ramię można obracać w zakresie nawet do 360 stopni aby ułatwić odbiór zrębków we właściwym miejscu.Silnik i części ruchome zamknięte są w metalowej obudowie.

Pojawienie się rębaków do gałęzi otworzyło drogę do powstania firm zajmujących się przetwarzaniem zrębków. Oszczędności materiału drzewnego dzięki zastosowaniu rębaków są nieocenione. Na rynku występuje duża różnorodność modeli rębaków. Mają różną wielkość, moc lub napęd ale każdy z nich doskonale spełnia swoją funkcję dla, ktorej został stworzony.

Related Posts