Wszelkie izolacje, wykonywane na instalacjach w przemyśle chłodniczym i klimatyzacyjnym, chemicznym czy spożywczym wymagają zabezpieczenia w postaci specjalnego blaszanego płaszcza. Wełna mineralna czy inne materiały izolacyjne same w sobie bowiem nie są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz.

Zalety płaszcza ochronnego z blachy aluminiowej

płaszcze ochronne z blachy aluminiowejWszelkie izolacje, stosowane w różnych gałęziach przemysłu, wymagają zabezpieczenia przez szkodliwym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy ujemne temperatury. Stosowane do izolowania materiały, takie jak wełna mineralna, nie są bowiem same w sobie odporne na takie czynniki. Do tego celu wykorzystuje się blaszane płaszcze, które mogą być wykonane z różnego rodzaju metalu. Blacha ocynkowana zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją, bowiem gruba warstwa cynku reaguje z powietrzem i wodą, tworząc węglan cynku, odporny na korodowanie. Jest to jednak zabezpieczenie bardzo ciężkie, zatem nie wszystkie konstrukcje mogą zostać pokryte takim rodzajem blachy. Z kolei płaszcze ochronne z blachy aluminiowej charakteryzują się dużą lekkością, zatem minimalna nośność instalacji wystarczy, by pokrycie izolacji tego rodzaju materiałem było możliwe. Minusem jest jednak wyższa cena w porównaniu z blachą ocynkowaną, ponieważ aluminium musi zostać pokryte dodatkowo specjalnymi powłokami, które zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju związków chemicznych.

Wykonanie prawidłowej izolacji na rurociągu czy kanale petrochemicznym to dopiero połowa sukcesu. Konieczne jest bowiem zapewnienie ochrony dla użytej wełny mineralnej czy innego materiału izolacyjnego. Do tego celu stosuje się różnego rodzaju płaszcze blaszane, których rodzaj dobiera się do specyfiki chronionego elementu.

Related Posts