W wielu krajach, szczególnie skandynawskich, niezwykle często spotykanym w domach pomieszczeniem jest łaźnia. Zarówno suche, jak i parowe sauny cieszą się dużą popularnością także w naszym kraju. Stały się nieodłącznym elementem miejskich pływalni czy gabinetów spa.

Jak zbudować własną łaźnię parową

łaźnia parowaKonstrukcja sauny nie jest zbyt skomplikowana, jednak chcąc posiadać takie pomieszczenie we własnym domu należy zadbać przede wszystkim o dobrą izolację ścian i podłogi łaźni, aby uniknąć strat cieplnych podczas korzystania z niej, a także nie dopuścić do przedostawania się wilgoci do innych pomieszczeń. Łaźnie parowe najczęściej są wyłożone materiałami ceramicznymi bądź sztucznymi. Wybór tworzywa do wykończenia zależy od preferencji posiadacza. Elementem instalowanym w celu schłodzenia się po opuszczeniu sauny jest cebrzyk wypełniony zimną wodą, strumieniem której spłukuje się ciało. Centralnym punktem, bez którego żadna łaźnia parowa się nie obędzie, jest urządzenie służące do podgrzewania wody i przekształcania jej w gorącą parę. Dzięki wilgotności względnej w pomieszczeniu sięgającej stu procent temperatura może wynosić jedynie nieco powyżej czterdziestu stopni Celsjusza, aby korzystanie z sauny było przyjemne. Często do parownika produkującego parę wodną dodaje się olejki eteryczne, dzięki którym pobyt w saunie można połączyć z aromaterapią. Korzystanie z łaźni jest polecane osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, ruchu i krążenia. Pozwala również na relaks po męczącym dniu.

Znane od czasów antycznych łaźnie są doskonałym miejscem, by zrelaksować się, podnieść swoją odporność i poprawić stan zdrowia bez konieczności stosowania leczenia farmakologicznego. Są one również doceniane przez sportowców, którzy korzystają z nich w celu podniesienia wytrzymałości.

 

Related Posts