Park jest miejscem, gdzie z chęcią mieszkańcy miast wypoczywają, ale i również udają się na spacery czy też uprawiają różne sporty. Parki miejskie wyposażone są w elementy małej architektury, jednym z nich są ławki, które mogą być wykonane z różnych materiałów – żeliwa, betonu czy z drewna.

Dlaczego ławki z betonu są tak popularne?

betonowe ławki parkoweW wielu parkach można spotkać ławki, które są wykonane z betonu. Takie betonowe ławki parkowe nie są w całości wykonane z betonu. Z tego materiału są wykonane nogi, jak i cała konstrukcja ławeczki. Siedziska, jak i oparcie najczęściej są wykonane z materiału jakim jest drewno.  Betonowe ławki parkowe mogą mieć różny wygląd od klasycznego po nowoczesny. Także wielkość, rozmiar czy kształt powstaje dowolny. Wszystko zależy od tego jak architekt krajobrazu zaprojektuje daną przestrzeń. Ławki z betonu charakteryzują się wysoką wytrzymałością, a co za tym idzie i trwałością. Dzięki czemu służą społeczeństwu przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Także takie ławki mogą posiadać oparcie, jednak nie muszą. Często betonowe ławki parkowe posiadają drewniane siedziska. I tutaj warto wspomnieć o drugim popularnym materiale z jakiego wykonuje się takie ławki – drewno. Drewno na ławki powinno być wysokiej klasy, a do tego powinno zostać odpowiednio zabezpieczone przed szkodnikami, ale również wilgocią, która na ten materiał działa niekorzystnie. Jeśli chodzi o żeliwne czy metalowe ławki, to podobnie jak w przypadku betonu, z twego materiału wykonuje się konstrukcje, a siedziska czy oparcia są z innego materiału –  na przykład drewna.

Ławki parkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej w przestrzeni miejskiej możemy spotkać ławki, które są wykonane z drewna, betonu czy też wytrzymałego żeliwa lub metalu. Najważniejsze jednak aby taka ławka była odporna i mogła przez wiele lat stać w nienaruszonym stanie.

Related Posts