Podkarpacie to region pięknych gór i lasów, których występuje znacznie więcej niż w innych rejonach polski. Zapewnia to lokalnie dość duże zasoby drewna które mieszkańcy wykorzystują w budownictwie. Nie chodzi tutaj nawet o to, że wszyscy budują domy z drewna, ale drewno wykorzystywane na przykład w konstrukcji więźby jest w tym regionie dość tanie.

Tanie więźby dachowe na Podkarpaciu

więźba dachowa podkarpacieCeny materiałów budowlanych zależy w dużej mierze od konieczności ich transportowania i lokalnych zasobów. Jeśli mamy w pobliżu jakiś materiał, który jest ogólnie dostępny, to dlaczego by go nie wykorzystać. Z reguły jest on dużo tańszy niż materiał sprowadzany z daleka. Dlatego właśnie jeśli chodzi o takie elementy konstrukcji budynku jak więźba dachowa Podkarpacie słynie w tym przypadku z niskich cen materiałów wykorzystywanych do budowy tego elementu. Tartaków na Podkarpaciu jest bardzo dużo i dlatego właśnie konieczność transportu z dalekich miejsc jest znikoma. W pobliskich lasach nie brakuje także drewna, dlatego tartaki nie mają problemów z jego pozyskaniem. Zyskują na tym oczywiście inwestorzy, którzy wznoszą swoje budynki po dużo niższych cenach. Z tego powodu dachy w tym regionie są dość duża i ciekawą konstrukcją. Nikt nie szczędzi na drogiej więźbie dachowej, gdyż jest ona tutaj względnie dość tania. Także drewno użyte do jej budowy jest bardzo dobrej jakości, przez co jest to konstrukcja, która będzie służyła długie lata.

Oczywiście dlaczego by nie wykorzystać drewna do budowy innych elementów budynku? Domy z drewna wykonane całkowicie w tej technologii są także często tutaj spotykane. Podobnie jak altany, garaże, szopki i wiele innych elementów architektury. Trzeba przyznać, że takie podejście ma bardzo solidne podstawy ekonomiczne.

Related Posts