Sterowanie motocyklem podczas jazdy przez trudny teren w dużej mierze zależało od umiejętności kierowcy, choć wyposażenie motocykla również miało wpływ na jego sterowność. Niewygodne manetki, na przykład, znacznie utrudniały jazdę, zwłaszcza po najbardziej intensywnych trasach, powodując duży dyskomfort dłoni, czasem uniemożliwiający wykonywanie skomplikowanych manewrów.

Manetki do motocykla terenowego

manetka crossStandardowe manetki motocyklowe, nawet w maszynach od najbardziej renomowanych firm, nie bywały zbyt wygodne. Kierowcy bardzo często narzekali na odciśnięcia od twardych wypustek jakie często można było zobaczyć na manetkach, i podczas gdy miały one pozwalać na pewniejszy chwyt kierownicy, nie spełniały swojego zadania za dobrze. Preferowana przez wielu kierowców ergonomiczna manetka cross pozwalała rozwiązać nie tylko problem niewygody, ale również i pozwolić na łatwiejsze sterowanie maszyną, i mniejsze zmęczenie dłoni podczas intensywnych przejazdów. Wysokiej jakości manetki wykonane były bowiem z miękkiego tworzywa, które mimo pozornej delikatności zapewniało świetną przyczepność dłoni, nawet przy jeździe w deszczu. Nie posiadały one żadnych twardych elementów, co zdecydowanie było ogromną zaletą dla kierowców posiadających mocny chwyt na kierownicy. Wiele modeli przystosowanych było również do jazdy w zimie, posiadając możliwość podłączenia podgrzewania, lub nawet będąc w takowe wyposażonymi fabrycznie.

Manetki tego typu na ogół przeznaczone były do jednego modelu motocykla, będąc dopasowanymi do wymiarów kierownicy i posiadając mocowania umieszczone dokładnie tam gdzie manetki fabryczne. Istniały jednak również odmiany uniwersalne, możliwe do zamontowania na każdym modelu motocykla, choć na ogół różniły się wyglądem od tych fabrycznie zamontowanych.

Related Posts