Akwarystyka to hobby wielu osób. Jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z rybkami akwariowymi, to powinien dowiedzieć się, w jaki sposób powinno być wyposażone akwarium. Ma to ogromne znaczenie i wpływa bezpośrednio na stan zdrowotny ryb akwariowych. Na pewno w akwarium musi znaleźć się odpowiednie źródło światła. Tutaj sposobów jest całkiem sporo.

Wysokość akwarium a dobór mocy oświetlenia

oświetlenie do akwarium sklepJeśli oświetlenie akwarium jest za duże, to może to doprowadzić do zbyt gwałtownego wzrostu glonów. Wtedy konieczne będzie zastosowanie źródła światła UV, które jest w stanie zatrzymać rozrost glonów. Łatwo rozpoznać, czy w akwarium znajduje się zbyt dużo glonów – jeśli woda staje się zielona, to jest to zasadniczy sygnał, że glony za szybko się rozwijają. Wtedy można pomyśleć właśnie o źródle promieniowania UV. Jeżeli z kolei w akwarium jest zbyt mało światła, to wtedy nie tylko rośliny akwariowe nie rosną tak jak powinny, ale również ryby nie będą cieszyć się dobrym zdrowiem. Wynika to z faktu, że światło jest niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy przez rośliny akwariowe. Jeśli chodzi o oświetlenie do akwarium sklep, to wybór jest naprawdę duży. Najczęściej wybierane są lampy podłużne – obecnie można nawet znaleźć źródła światła z pilotem, który umożliwia zmianę koloru. Na wybór oświetlenia duży wpływ na wysokość akwarium. I tutaj należy kierować się pewną zasadą. Jeśli wysokość akwarium wynosi ponad 50 cm, to moc oświetlenia powinna wynosić 1W na 1 litr wody.

W akwariach, których wysokość wynosi poniżej 50 cm, należy zastosować 0,75W na litr wody. Zasada jest więc prosta – im wyższe akwarium, tym mocniejsze oświetlenie będzie potrzebne. Trzeba też znać oczywiście całkowitą pojemność akwarium, aby dobrać właściwą moc źródła światła w zbiorniku dla ryb akwariowych.

Related Posts