W Polsce jest jeszcze wiele terenów nieskanalizowanych, które wymagają zastosowania innych metod odprowadzania nieczystości pochodzących z gospodarstwa domowego. Można tu zastosować albo szamba betonowe i plastikowe albo przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnie z filtrami gruntowo-roślinnymi i inne

przydomowe oczyszczalnie ścieków PoznańRozwiązaniem ekologicznym są na pewno przydomowe oczyszczalnie, które cieszą się coraz większą popularnością. Czasem budowa kanalizacji jest niemożliwa lub po prostu nie opłaca się inwestorom – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków, jest nadal oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Nie na każdej działce można jednak zainstalować taką oczyszczalnie. Mogą na to nie pozwalać warunki gruntowe czy też sama wielkość działki. Budowa przydomowej oczyszczalni wymaga posiadania dość dużej posesji wokół domu jednorodzinnego. Dlatego przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań budowane są głównie przy domach z dużymi ogrodami. To samo dotyczy oczyszczalni ekologicznych z filtrem roślinnym – nie zawsze wielkość działki pozwala na zbudowanie takiej oczyszczalni. Oczyszczalnie z filtrami gruntowo-roślinnymi są obsadzane różnego rodzaju roślinnością. Najczęściej wykorzystuje się tutaj trzciny, czyli rośliny, które uwielbiają środowisko wilgotne, nadwodne. Korzenie i kłącza trzciny pospolitej mają za zadanie spulchniać piasek, na których znajduje się przydomowa oczyszczalnia.

Ważne jest tutaj to, by korzenie roślinne doprowadzały powietrze do samego złoża. Co w przypadku małych działek z gruntem gliniastym? Na nich również można instalować przydomowe oczyszczalnie, ale są to tylko oczyszczalnie ze złożem biologicznym albo ze specjalną komorą osadu czynnego – jest ona też nazywana komorą napowietrzania i stanowi alternatywę dla szamb.

Related Posts