Wzmożona konsumpcja mięsa wieprzowego i wyrobów z niego, jest przyczyną coraz bardziej zwiększającej się hodowli trzody chlewnej. To zaś wywołuje intensyfikację mechanizacji tej hodowli. Jest cały szereg maszyn i urządzeń, również automatycznie sterowanych, stosowanych w chlewniach. Oznacza to, że praca ludzka została tu zminimalizowana lub całkowicie wyeliminowana.

Zautomatyzowana hodowla trzody

paszociąg dla trzodyNajważniejsze automatyczne urządzenie w chlewni, to paszociąg dla trzody. Są trzy rodzaje paszociągów; do tuczarni, do sektora porodowego i do sektora loch. Urządzenia te są rodzimej produkcji i oferowane są jako kompletne systemy paszociągów łańcuchowo-krążkowych. W sprzedaży są również paszociągi spiralne. Do karmienia trzody stosuje się także automaty paszowe. Można w nich zadawać mokrą paszę. Równie istotne są poidła dla świń. Jest ich kilka rodzajów, a wśród nich tradycyjne, z nazwy, koryta. Nie dałoby się prowadzić przemysłowej hodowli bez systemu odprowadzania gnojowicy. Jest również dostępny na rynku. Dla pełnego wyposażenia chlewni potrzebne są jeszcze urządzenia do ogrzewania i wentylacji. Wśród nowości rekomendowana jest wentylacja sufitowa, za pomocą wentylatorów i kominów. Z powyższego wynika, że na potrzeby rolnictwa, w tym hodowli, funkcjonuje specjalna gałąź przemysłu maszynowego. Gospodarstwa rolne i hodowlane muszą dysponować dużym parkiem maszynowym, dla prawidłowej realizacji swojej produkcji.

Przemysł maszynowy zaspokaja te potrzeby i nabycie któregokolwiek z tych urządzeń nie stanowi problemu.Zatem w gestii hodowców leży skompletowanie niezbędnych systemów, które umożliwiają racjonalną hodowlę trzody chlewnej, gwarantującą dobry zbyt i zysk, dostarczając na rynek wysokiej jakości wieprzowinę. Nowoczesna hodowla, to hodowla w pełni zautomatyzowana.

Related Posts