Komputeryzacja wkroczyła na dobre do małych i dużych firm. Coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z najnowocześniejszych systemów, aplikacji, rozwiązań. Starają się oni ułatwić pracę sobie i swojemu zespołowi, a także dostosować się do swoich klientów i firm, z którymi współpracują.

Nadciągają chmury publiczne

chmura publicznaCoraz większa liczba ludzi zaczyna przechowywać swoje dane w tak zwanych chmurach. Jest to najdynamiczniej rozwijający się trend w szeroko pojętej informatyce. Wielu analityków twierdzi, że przez kolejne lata wszystko będzie zmierzać do tego, aby dostosować sposób pracy, miejsce przechowywania plików oraz rozwinięcie się sprzętu właśnie do chmury. Chmura publiczna to nic innego, jak dyski w chmurze, które oferują nam najwięksi producenci sprzętów komputerowych, oprogramowania czy niezależne firmy. Charakteryzuje się ona tym, że pozwala na udostępnianie zasobów za pośrednictwem Internetu i są one dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje. Jest to ułatwienie, gdy nad zawartością chmury pracować musi nie jedna, lecz kilka osób. Każdy pracownik ma dostęp do zasobów chmury z dowolnego biura lub działu i przy pomocy wybranego przez siebie urządzenia. Z tym pojęciem związane są między innymi wirtualizacja oraz architektura zorientowana na usługi. Mimo iż jest to rozwiązanie nowoczesne i ciągle udoskonalane, to jego bezpieczeństwo i prywatność danych ciągle stoją pod znakiem zapytania. Tak jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań to przedsiębiorstwo miało nad tym kontrolę, tak w tym przypadku użytkownicy nie mają wpływu na miejsce przechowywania danych i na ataki ze strony hakerów. Chmura zapewnia ogromną wydajność, niemożliwą do osiągnięcia używając tradycyjnych metod, jednak ogranicza ją szybkość transmisji pomiędzy komputerem a chmurą.

Chmury idealnie sprawdzają się w dużych przedsiębiorstwach, które władają wielką ilością danych, a pracownicy muszą mieć do nich dostęp. Jednakże dla osobistych rozwiązań chmura może być rozwiązaniem niepotrzebnym, aczkolwiek ciekawym dla osób, które lubią korzystać z nowinek technicznych i chcą być na bieżąco w świecie informatyki i Internetu.

Related Posts