Wiele osób planuje budowę oczka wodnego w swoim ogrodzie lub innej przestrzeni. Niektórzy nie wprowadzają w życie swoich planów z obawy, że realizacja się nie uda z przyczyn technicznych. Nic bardziej mylnego. Producenci oferują bardzo bogatą paletę specjalistycznych folii do oczek wodnych, które zapewnią doskonałą szczelność i trwałość zbiornika wodnego. Warto pamiętać, że oczko wodne można zbudować bez pozwolenia jeśli jego powierzchnia nie przekracza 30 metrów kwadratowych.

Dobre membrany do izolacji oczka wodnego

folia do oczek wodnychKażdy kto chce wybudować mały ozdobny zbiornik sztuczny powinien go dobrze zaprojektować. Należy ustalić wszystkie wymiary włącznie z głębokością przyszłego zbiornika. Trzeba przewidzieć jakimi roślinami chcemy obsadzić oczko wodne i czy chcemy zbiornik zarybić. Po określeniu potrzeb można zacząć dopasowywanie folii do potrzeb. Współczesne folie produkowane są głównie z polichlorku ( PCV ). Charakteryzują się bardzo dużą rozciągliwością i elastycznością. Daje to gwarancję dokładnego dopasowania do kształtu oczka wodnego oraz brak obkurczania. Dobre filie mają dużą wytrzymałość na urazy mechaniczne takie jak rozrywanie i przebijanie. Wykazują się również zachowaniem parametrów w bardzo niskich oraz wysokich temperaturach. Kolejny atut to odporność na działanie promieniowania UV oraz brak aktywności chemicznej zagrażającej florze i faunie umieszczonej w zbiorniku wodnym. Produkowana folia do oczek wodnych występuje w kolorach niebieskim lub zielonym co korzystnie wpływa na kolor wody w zbiorniku. Folie do oczek wodnych mają budowę wielowarstwową, która nadaje im szczelność basenową.

Osobom, które zdecydowały się na budowę oczka wodnego zależy by posiadały one charakter dekoracyjny. Dlatego też producenci oferują folie z nadrukiem kamieni lub piasku. Daje to ciekawy i naturalny efekt ozdobny. Folie produkowane są w różnych rozmiarach i grubościach. Można kupić jednolitą połać na całe oczko wodne aby unikać zgrzewania. Każdy punkt połączenia może być przyczyną przecieku lub rozrywania folii.

Related Posts