Pęknięta rura od wody to częsta przypadłość starych instalacji sanitarnych. Zazwyczaj kończy się to koniecznością wykonania wykopu rury i wymiany jej na nową. Jest to jednak dość problematyczny zabieg, który jednak w dobie nowoczesnej technologii można wykonać zupełnie inaczej. I to w ogóle nie używając koparki do tego celu.

Naprawianie rur bez wykopów

bezwykopowa naprawa rurPodobnie jak w przypadku uszczelniania pękniętych opon samochodowych za pomocą środków technicznych, czyli specjalnych uszczelniaczy chemicznych, tak w przypadku rur można zastosować coś bardzo podobnego. Nie dawno opracowana bezwykopowa naprawa rur to system, który doskonale się sprawdza w przypadku doraźnych napraw. Cała technologia polega na tym, aby w rurę wpuścić sterowane elektronicznie ramię które posiada na końcu dozownik środka chemicznego. Po wprowadzeniu go w rurę następuje lokalizacja uszkodzenia, a następnie dokonuje się iniekcji środka, który pokrywa pęknięcie a po stwardnieniu uszczelnia je. Ta technologia okazuje się hitem w zakładach komunalnych, zwłaszcza w starych miastach, gdzie jakość instalacji sanitarnych pozostawia wiele do życzeniu. Dzięki bezwykopowemu naprawianiu rur oszczędza się zarówno czas jak i pieniądze. Cała operacja zajmuje stosunkowo niewiele czasu w porównaniu z użyciem koparki i jest bezinwazyjna. Nie można oczywiście tego samego powiedzieć o sytuacji, kiedy na budowę wjeżdża ciężki sprzęt i ryje całe podwórko w poszukiwaniu rur.

Uszczelnienie chemiczne nie zawsze sprawdzi się w przypadku poważnych uszkodzeń, gdzie wymagana jest wymiana rury, ale w większości przypadków jest wystarczająca. Do tego jak pokazuje praktyka takie uszczelnienie wytrzymuje wiele lat, często aż do momentu modernizacji tej części instalacji wodnej w najbliższej przyszłości.

Related Posts