Oświetlenie każdego wnętrza odgrywa ogromną rolę, bez względu na funkcję pełnioną przez budynek i jego wnętrze. Oświetlenie jest tym elementem, który nie tylko spełnia funkcję czysto praktyczną, ale ma głębokie znaczenie symboliczne.

Funkcjonalne oświetlenia wnętrza kościelnych

sprawdzone oświetlenie kościołówTo symboliczne znaczenie ma szczególnie typ oświetlenia wnętrza kościoła, niezależnie od wyznania, którego jest świątynią, bowiem samo zjawisko światła gra tam już podwójną rolę: – funkcjonalną oraz drugą – symbolu światła boskiego. Stąd istotne jest aby wykorzystać, już wcześniej, sprawdzone oświetlenie kościołów. Oświetlenie obiektów o charakterze sakralnym to często omawiany temat przez współczesnych architektów, a także przez księży, którzy, aby ich kościół wyglądał dostojnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Światło odgrywa bardzo ważną, rolę w każdym obiekcie i oświetlenie kościołów nie jest tutaj wyjątkiem. Stylowe okna witrażowe, które w większości z nich spotkamy zwykle, odgrywają rolę głównie dekoracyjną i klimatyczną, dlatego odpowiedni rodzaj źródła światła w kościele jest bardzo ważny.Wybierając nowe oświetlenie wnętrza kościoła, zwrócić należy uwagę na jego odpowiednie usadowienie, pod wieloma kątami oraz moc, która musi być dopasowana do gabarytów kościoła. Odpowiednie połączenie tych dwóch elementów sprawi, że jego wnętrze będzie odpowiednio i równomiernie oświetlone. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń powinniśmy tutaj zdecydować się na oświetlenie główne i dodatkowe światła punktowe. Ławki, których modlić będą się wierni, możemy oświetlić głównym oświetleniem.

Natomiast światło punktowe posłuży nam do dodatkowego doświetlenia ważnych elementów wnętrza kościoła (obrazów, czy ołtarza). Oświetlenie ołtarza w kościele jest niezwykle ważne, gdyż przez cały okres modlitwy zazwyczaj w kierunku ołtarza zwrócone są oczy modlących się, podczas wszelkich uroczystości kościelnych, również ołtarz jest centrum uwagi czcicieli.

 

Related Posts