Pasożyty zewnętrzne u zwierząt są szkodnikami, które żywią się ich krwią. Najczęściej na ciele kota znajduje się kleszcze i pchły zaliczane do tej grupy. Są one nie tylko uciążliwe, ale również przenoszą bardzo niebezpieczne i ciężkie choroby. Warto zatem zastosować odpowiednią profilaktykę, która ochroni pupila przed ich atakiem.

Jak ochronić kota przed kleszczami?

ochrona przeciw kleszczom dla kotaKleszcze wykazują dużą aktywność w okresie wiosenno-letnim, dlatego warto nieco wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Na rynku dostępne są różne preparaty oraz akcesoria, które pomogą chronić kota przed ich atakiem. Ochrona przeciw kleszczom dla kota jest podzielona na kilka kategorii. Jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie preparatów typu spot-on. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę kota i mogą mieć formę spraya, pianki, kropli lub płynu do wtarcia. Działają one maksymalnie przez okres czterech tygodni i należy pamiętać o regularnym dawkowaniu tego typu środka. Są one całkowicie bezpieczne dla zwierząt domowych. Innym sposobem zabezpieczenia są obroże. Zawierają one substancję biologiczną, która eliminuję i odstrasza kleszcze. Kto musi nosić ją stale, nawet w momencie kiedy wychodzi. Obroże są wodoodporne, dzięki czemu działają bez względu na warunki atmosferyczne. W zależności od modelu zapewniają ochronę od miesiąca do ośmiu miesięcy. Istnieją również specjalne szampony odstraszające kleszcze, które mają głównie działanie wspomagające. Nie należy ich stosować samodzielnie, a jedynie jako dodatek do profilaktyki. W znaczący sposób poprawiają odporność zwierzęcia na pasożyty zewnętrzne w połączeniu na przykład z obrożą lub kroplami. Podczas kąpieli warto zastosować odpowiednią ochronę w postaci rękawiczek jednorazowych i uważać żeby piana nie dostała się do oczy zwierzęcia.

Warto przyjąć zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Groźne choroby przenoszone przez kleszcze mogą nawet doprowadzić do śmierci kota. Mnogość preparatów dostępnych na rynku jest duża i zanim podejmiemy decyzję o odpowiednim warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Zazwyczaj łączą one w sobie profilaktykę chroniącą przed wszystkimi pasożytami zewnętrznymi.

Related Posts