Istnieje bardzo wiele zawodów, których wykonywanie niesie ze sobą duże ryzyko ze względu na panujące w danej pracy okoliczności, ale praca sapera jest naprawdę wyjątkowa, bo praktycznie na co dzień ma on kontakt z uzbrojonymi i niebezpiecznymi ładunkami wybuchowymi, a w związku z tym pracuje w bardzo dużym stresie i napięciu. Jego psychika jest jednak dostatecznie przystosowana.

Bardzo dużo zawdzięczamy saperom

saperJeżeli mamy podejrzenie, że na naszej działce jest coś niebezpiecznego, to powinniśmy wezwać specjalistów, bo tylko wykwalifikowany saper może zbliżyć się do ładunku i na podstawie tego, co widzi ocenić czy dana rzecz jest niebezpieczna, czy też nie. Jeżeli ktoś oglądał filmy o właśnie takiej tematyce i na ich podstawie sądzi, że saper w czasie swojej pracy tylko i wyłącznie rozbraja ładunki, to bardzo mocno się myli, ponieważ firmy świadczące usługi saperskie oferują także podkładanie ładunków w celu osiągnięcia konkretnych efektów. Ładunek wybuchowy to materiał niezwykle pożyteczny, ale tylko specjalista wie, jak należy się z nim obchodzić oraz jak należy umieścić konkretne ładunki, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Czasami nie da się oczyścić terenu bez użycia Właśnie takich ładunków, bo problemem może być duża skała lub korzenie drzew znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi. Saperzy starają się używać możliwie jak najmniejszej ilości ładunków.

Ich skuteczność związana jest przede wszystkim z umiejętnym ich rozmieszczeniem, ponieważ czerpią oni wiedzę na ten temat ze specjalnych szkoleń i własnego doświadczenia zawodowego. Wszyscy fachowcy, którzy się tym zajmują, mają także specjalne stroje, które mają stanowić ochronę w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Do zadań saperów należy też wyburzanie budynków.

Related Posts