Tworzywa sztuczne to obecnie podstawowe materiały znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w bardzo różnych branżach przemysłu. Trudno sobie wyobrazić zastąpienie ich innym materiałem gdyż posiadają one szczególne walory izolacyjne i odpornościowe. Jednym z nich jest elastomer pod postacią silikonu.

Uniwersalne właściwości silikonów

silikonWspółcześnie silikon oferowany jest przez producentów w postaci żywic lub elastomerów przebiegających formę płyt. Dla zwykłego zjadacza chleba silikon najczęściej kojarzy się z zamkniętymi w tubach materiałami uszczelniającym. W tym zakresie istnieje ogromna różnorodność mas silikonowych w zależności od zastosowań. Najbardziej popularne masy uszczelniające to produkt kwaśne (octowe) o charakterystycznym zapachu octu. Istnieją również masy silikonowe klejąco – uszczelniające neutralne. W przemyśle do wytwarzania materiałów izolacyjnych oraz przedmiotów użytkowych stosuje się silikon w płytach. Jest on produkowany w wielu różnych grubościach i barwach dając możliwość właściwego doboru do potrzeb produkcyjnych i izolacyjnych. Silikon w postaci płyt to materiał w stu procentach odporny na działanie ognia. Jest nieprzepuszczalny dla wilgoci i gazów. Nie ulega również degradacji pod wpływem działania czynników środowiska zewnętrznego w tym promieniowania ultrafioletowego. Materiały silikonowe są odporne także na wpływ większości związków chemicznych. Bardzo istotną cechą płyt silikonowych jest niemal idealnie gładka powierzchnia oraz rozciągliwość sięgająca 300 %. Na temat wszystkich zastosowań silikonu można znaleźć informacje na stronach licznych producentów i dystrybutorów tego materiału.

Silikon dzięki swoim znakomitym parametrom izolacyjnym i wytrzymałościowym jest bardzo cenionym materiałem dla wielu gałęzi przemysłu. Wytwarza się z niego różnego rodzaju uszczelki oraz artykuły codziennego użytku narażone na wysokie temperatury, wilgoć i inne czynniki. Jest to materiał, którego jeszcze przez długie lata nie zastąpi żadne inne tworzywo.

Related Posts