W chwili, kiedy w naszym mieszkaniu położymy już starannie podłogi, a ściany zyskają swój nowy kolor, przyjdzie pora na wybranie i zamontowanie listew przypodłogowych. W jakim celu montujemy listwy? Chociażby po to, by uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń i zabrudzeń na ścianie.

Kilka powodów dla istnienia listew przypodłogowych

listwy przypodłogoweMiejsce styku podłogi ze ścianą jest zwykle dość wyeksponowanym miejscem w naszym domu. Dlatego też wymaga starannego wykończenia. Listwy przypodłogowe, po pierwsze, zamaskują szczelinę dylatacyjną, która zabezpiecza posadzkę przez wybrzuszaniem się wskutek zmian wilgotności. Po drugie, umożliwiają rozprowadzenie kabli w najbardziej niewidoczny sposób ze wszystkich. Wystarczy, że zakupimy modele listew wyposażone w specjalne korytka i uchwyty, by przy pomocy złączek, umożliwiających wyprowadzenie przewodów, dopasować przewody do listew. Po trzecie, jak zostało już wspomniane, listwy zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, które mogą powstać, np. przy zmywaniu podłogi mopem. Ostatnią, ale nie najmniej ważną cechą, jest oczywiście kwestia estetyki i swoistego „domknięcia” wnętrza, by tworzyło ono harmonijną całość z łagodnymi przejściami między ścianą a podłogą. Aby właściwie dobrać listwy przypodłogowe odpowiednie dla naszych wnętrz, musimy zwrócić uwagę na jej szerokość i wysokość, a także na nasz budżet. To od niego bowiem będzie zależało, czy zdecydujmy się na listwy drewniane, listwy z MDF-u, listwy z PCV, listwy z poliuretanu czy też listwy metalowe. Droższą wersją listew są cokoły ceramiczne.

Dobrze dobrane do naszych potrzeb listwy, mogą pełnić wiele przydatnych funkcji jednocześnie, z tego też powodu warto poświęcić im dłuższą chwilę uwagi przy planowaniu zakupów w sklepie budowlanym.

Related Posts