W obecnej dobie automatyzacji ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez siłowników pneumatycznych. Te z pozoru proste urządzenia, oparte na podstawowych prawach fizyki towarzyszą nam na co dzień.

Siłownik – prostota i funkcjonalność

siłowniki pneumatyczneWspomniany wcześniej siłownik pneumatyczny jest rzeczą, która codziennie ułatwia nam życie. Ma on bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Używa się go przykładowo w mechanizmach zamykania bram i drzwi, montuje się w klapach bagażnika samochodowego. Siłownik pneumatyczny należy do rodziny siłowników, w których elementem napędzającym jest odpowiednio przygotowane powietrze. Generalnie mówiąc, siłownik jest urządzeniem, które wykorzystuje ciśnienie powietrza lub innego gazu i powoduje ruch. Siłowniki pneumatyczne dzieli się na trzy główne kategorie: ze względu na rodzaj ruchu roboczego, rodzaju elementu roboczego, występowanie tłoczyska. Obecnie bardzo popularne stają się siłowniki dwustronnego działania. Ten typ siłowników największe zastosowanie znajduje w dziedzinie automatyki, robotyki oraz budowy maszyn. Trudno sobie wyobrazić linię produkcyjną w dużym zakładzie zajmującym się produkcją gdzie częściami mechanizmów nie są siłowniki pneumatyczne. Ze względu na rodzaj elementu roboczego dzielimy siłowniki na: tłokowe, turbinowe, membranowe, mieszkowe, workowe oraz dętkowe. Na polskim rynku znaleźć można również siłowniki membranowe wielosprężynowe. Siłowniki te często stosuje się w zaawansowanych projektach w połączeniu z zaworami regulacyjnymi.

Ogólnie rzecz biorąc, siłowniki pneumatyczne zyskują co raz większą popularność i wykładniczo zwiększa się wachlarz ich zastosowań. Na co dzień nie zauważamy i nie odczuwamy ich obecności jednak gdyby zniknęły to nie dałoby się tego nie zauważyć.

Related Posts