Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że najtańszym ogrzewaniem, gdy do wyboru mamy ogrzewanie energią elektryczną, gazem lub olejem opałowym, jest ogrzewanie gazowe. Okazuje się jednak, że ogrzewanie elektryczne też może być oszczędne, jeśli tylko zaplanujemy je z głową.

Grzejniki, które mogą przyczyniać się do oszczędności 

grzejniki akumulacyjne elektryczneNa rynku, oprócz standardowych grzejników elektrycznych, dostępne są też grzejniki, które mogą ładować się w określonych godzinach w ciągu doby, a przez pozostały czas oddawać zgromadzone ciepło. Grzejniki akumulacyjne elektryczne – bo to o nich mowa – mogą więc stać się ciekawą alternatywą, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, dla ogrzewania gazowego. Ze względu na swoją konstrukcję, grzejnik akumulacyjny pobiera energię w czasie, kiedy korzystamy z tzw. drugiej taryfy energii elektrycznej i oddaje ją w postaci zgromadzonego ciepła, kiedy prąd, płynący w naszej instalacji elektrycznej, znów jest droższy. Z piecem akumulacyjnym zyskujemy pełen komfort użytkowania pomieszczeń – preferowaną temperaturę nastawiamy na sterowniku, a urządzenie samo dopasowuje się do narzuconych mu warunków. Ponadto, w ogrzewanych pomieszczeniach nie powstają żadne uboczne produkty spalania, więc otoczenie pozostaje zawsze czyste i wolne od toksycznych oparów. Choć koszt przeciętnego pieca akumulacyjnego jest wyższy od zwykłego grzejnika i tak cena instalacji grzewczej prezentuje się atrakcyjnie. Piec nie wymaga od nas bowiem wygospodarowania kotłowni, montowania drogich osprzętów ani kominów dymowych.

Koszty ogrzewania piecem akumulacyjnym, przy odpowiednim jego zaprogramowaniu, mogą być więc naprawdę niskie, choć sprawdzi się to tylko w przypadku, gdy rozliczamy się z dostawcą energii elektrycznej w ramach dwóch taryf. Przy takim układzie koszty ogrzewania mogą być zbliżone do tych, uzyskiwanych przy ogrzewaniu gazowym.

Related Posts