Do głównych objawów fobii należą nadmierne, nierozsądne, uporczywe uczucia strachu lub lęku wywołane przez określony przedmiot, czynność lub sytuację. Uczucia te są albo irracjonalne, albo nieproporcjonalne do jakiegokolwiek rzeczywistego zagrożenia. W takim przypadku warto zasięgnąć porady psychoterapeuty.

Fobia jako zainteresowanie wielu psychoterapeutów

psychoterapeuta - BydgoszczFobia dla wielu naukowców z zakresu psychoterapii jest ciekawym zaburzeniem, chociaż słowo ciekawe dla ludzi cierpiących na fobie może oburzyć. Jest to dla nich ogromny lęk i przez to tak ważny jest skuteczny psychoterapeuta – Bydgoszcz oferuje w tym zakresie fachową pomoc. Innym objawem tego zaburzenia jest unikanie przedmiotu, czynności lub sytuacji, która wywołuje fobię. Ponieważ ludzie, którzy mają fobie, zdają sobie sprawę, że ich obawy są przesadzone, często wstydzą się swoich objawów przez co nie udają się na psychoterapię, a ta przecież może im tylko pomóc. Aby zapobiec objawom lęku lub zakłopotaniu, unikają czynników wywołujących fobię. Zaburzeniu towarzyszą objawy fizyczne związane z lękiem. Mogą to być drżenie, kołatanie serca, pocenie się, duszność, zawroty głowy, nudności lub inne objawy, które odzwierciedlają reakcję organizmu na niebezpieczeństwo, czyli „walcz lub uciekaj”. Objawy takie jak te mogą prowadzić do rozpoznania lęku napadowego. Lecząc fobię specjalista psychoterapeuta prawdopodobnie zapyta o obecne objawy i historię rodziny, zwłaszcza czy inni członkowie rodziny mieli fobie. Można wtedy zgłosić wszelkie doświadczenia lub urazy, które mogły wywołać objawy. Pomocne może być omówienie tego, jak reagujemy – myśli, uczucia i objawy fizyczne, kiedy konfrontujemy się z tym, czego się boimy.

Podczas psychoterapii opisujemy także, co robimy, aby uniknąć strasznych sytuacji i jak fobia wpływa na codzienne życie, w tym na pracę i relacje osobiste. Psycholog zapyta o depresję i używanie substancji psychoaktywnych, ponieważ wiele osób z fobiami również ma te problemy. 

Related Posts