Wielu Polaków wyjeżdża za granicę z powodów ekonomicznych. Niektórzy (zwłaszcza studenci) przebywają poza ojczyzną tylko okresowo, najczęściej podczas wakacji. Jednym z popularniejszych kierunków zagranicznych są Niemcy. Ci, którzy decydują się na dłuższą pracę poza granicami naszego kraju muszą odprowadzać tam podatki. Ale istnieje pewien sposób odzyskania części pieniędzy.

Jak łatwo uzyskać zwrot podatków w Niemczech?

zwrot podatku niemcyZwroty podatków to rozwiązania dostępne nie tylko w Niemczech, ale również w większości krajów świata. Korzysta z niego niewielu pracowników. Ze statystyk wynika, że w Polsce tylko co drugi słyszał o czymś takim, a co trzeci z tego korzysta. Jeśli jednak wyjedzie się z Polski, te statystyki znacznie się poprawiają. Jak podaje niemiecki urząd statystyczny, zwrot podatku niemcy traktują poważnie, albowiem ponad 90 procent zatrudnionych z tego korzysta. Być może wynika to z tego, jak uzyskuje się zwrot podatku w Polsce, a jak w Niemczech. Generalnie zwroty podatków nie są zbyt skomplikowane, wystarczy znać się na przepisach. W Niemczech należy dostarczyć zbioru oświadczeń na temat sytuacji finansowej, rodzinnej, czy nawet wyznaniowej. Jeśli pracownik pracuje w dwóch (lub więcej) państwach, należy zawrzeć w wniosku paragony potwierdzające prowadzenie dwóch (lub więcej) gospodarstw. W takiej sytuacji nie trzeba się już rozliczać w Polsce. W uzyskaniu zwrotu podatku można skorzystać z płatnej pomocy biur podatkowych.

Podsumowując, Niemcy chętniej i częściej starają się o uzyskanie zwrotu podatku. Jest to jednak dość nużąca robota. Trzeba wypełnić i zanieść całą stertę wniosków i oświadczeń. Stosunkowo łatwo je wypełnić, jednak przy takiej ilości dokumentów nietrudno o pomyłkę. Być może warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy podatkowej.

 

Related Posts