Makrama to znana to dawien dawna sztuka wiązania sznurków, czyli tworzenie swoistej tkaniny bez użycia dodatkowego sprzętu. Do jej wykonania potrzeba tylko odpowiedniego rąk i materiału… Ale jaki właściwie wybrać, by powstało niepowtarzalne rękodzieło dobrej jakości, trwałe, a przy okazji piękne? 

Jakie sznurki wybrać do makramy?

sznurek do makramySpecyficzna sztuka wiązania przywędrowała na nasz kontynent ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Jest to obecnie doskonały sposób, by tanio i unikatowo ozdobić swoje własne mieszkanie… Zanim jednak zaczniemy swoją przygodę z tą niełatwą do opanowania sztuką wiązania, należy oswoić podstawy. Sznurek do makramy dla osób początkujących powinien być przede wszystkim pleciony i wykonany z bawełny. Nie ślizga się, bardzo przyjemnie się z nim pracuje. Skóra najlepiej reaguje na bawełnę i w razie popełnienia błędu łatwiej taki sznurek rozplątać. Jeśli chodzi o grubość sznurka, to najbardziej zadowalające efekty daje sznurek pięciomilimetrowy – jest nim po prostu łatwiej zaplatać. Jeśli chodzi o wykonywanie biżuterii lub breloczków, to może mieć też 3 mm, ale w przypadku 2 mm będzie już dużo trudniej. Do dużych prac typu torby czy poszewki przyda nam się bardzo łatwy do pracy sznur o szerokości 9 mm. Warto też zwrócić uwagę, jaki rdzeń ma dana włóczka – te również będą bawełniane lub poliestrowe. Z uwagi na ekologię i jakość – lepiej wybrać bawełnę. Sznurki bawełniane są trwałe – jeśli wykonamy za ich pomocą pracę, to będzie ona stabilna. Mniej rozciągliwe sznurki to te skręcane – przydadzą się przy stworzeniu na przykład hamaku lub huśtawki dla dziecka w stylu boho.

Bez względu na to, jaki sznurek wybierzemy i przedmiot jakiego użytku zdecydujemy się wypleść – gdy praca będzie skończona, na pewno zyskamy indywidualne i oryginalne rękodzieło, którym będziemy mogli pochwalić się zapraszając rodzinę i znajomych do naszego domu. 

Related Posts