Szkoła ma obowiązek uczyć i wychowywać najmłodszych, ale nauka w szkole musi być dla dziecka przede wszystkim ciekawa. O wiele więcej można zapamiętać z czynnego udziału w zajęciach niż z wykładu na lekcji. Dlatego szkoły często zapewniają dzieciom i młodzieży warsztaty tematyczne, aby nauka nie była tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Rozwijanie pasji poprzez warsztaty szkolne

warsztaty dla szkółOrganizatorem warsztatów może być sama szkoła lub osoby spoza, które na co dzień zajmują się organizacją tego typu przedsięwzięć np. domy kultury czy ośrodki naukowe. Tematy warsztatów mogą być przeróżne. Warsztaty dla szkół mogą być typowe jak np. zajęcia z biologii, ekologii, chemii, fizyki czy historii, warsztaty językowe, plastyczne oraz bardziej oryginalne jak np. nauka dobrych nawyków żywieniowych, warsztaty podróżnicze. Dzieci na zajęciach warsztatowych mogą także ćwiczyć zdolności manualne. Mogą uczestniczyć np. w plenerach plastycznych, zajęciach z projektowania ubrań, robieniu na drutach, tworzeniu biżuterii, majsterkowania, malowania na szkle, makramy oraz filcowanie.  Zajęcia mogą odbywać się w szkołach, w domach kultury, centrach naukowych, ale także i w plenerze. Celem tego typu rozrywki jest przede wszystkim nauka, ale także wzbudzanie w młodym człowieku pasji do zdobywania wiedzy. Animatorzy dokładają wszelkich starań, aby każde dziecko brało czynny udział w zajęciach.

Warsztaty tematyczne oprócz przyswajania wiedzy, pozwalają też na rozwijanie wyobraźni, pobudzanie kreatywności oraz uczą współpracy w grupie. Wiedza szkolna jest o wiele lepiej przyswajana kiedy dziecko może samo spróbować wykonać jakieś doświadczenie albo pracę plastyczną lub nawet przyjrzeć się jak robią to inni. Tego typu różnotematycznych zajęć powinno być każdej szkole jak najwięcej.

Related Posts