W naturze dieta chomika jest dostosowana do obszaru, w którym żyje. Zwykle jest to w suchym miejscu, często blisko krawędzi pustyni. Dzikie chomiki jedzą nasiona, zboże i trawy, a także niektóre owady. Chomiki są wszystkożerne, co oznacza, że ​​podobnie jak ludzie istnieją na mieszanej diecie roślinnej i mięsnej.

Jaką karmą karmić chomika?

karma dla chomikaWażne jest, aby udomowione chomiki miały podobną dietę do swoich dzikich kuzynów. Ważne jest również, aby nie przekarmiać chomika. Najlepszym pomysłem na prawidłowe karmienie chomika jest wybranie się do sklepu zoologicznego. Karma dla chomika jest dostępna w różnych wariantach. Oprócz gotowej karmy można podawać chomikowi także inne pożywienie. Chomiki uwielbiają owoce i warzywa, ale należy uważać na ilość, którą się im daje. Chomiki są oczywiście tylko małymi stworzeniami, a zbyt dużo owoców i warzyw w diecie może powodować biegunkę. Wystarczy mała kostka jabłka, marchewki lub ogórka. Chomiki zwykle uwielbiają marchewki, ale trzeba pamiętać, że są one bogate w cukier, więc nie powinny jej jeść zbyt dużo. Inne owoce i warzywa, które może lubić chomik to cykoria, kalafior, brokuły, gruszki, a nawet banany. Nigdy nie powinno się podawać swojemu futrzanemu przyjacielowi żadnych owoców cytrusowych ani cebuli, ponieważ są one bogate w kwas, a chomik może skończyć z niestrawnością. Raz w tygodniu można podać trochę jajka na twardo lub robaki. Są one doskonałym źródłem białka.

Łatwo jest zapewnić zdrową dietę swojemu chomikowi, ale ważne jest, aby pamiętać, że bez względu na to, jak bardzo jest się kuszonym, nigdy nie można podawać chomikowi żadnych ostrych lub lepkich pokarmów, ponieważ mogą one utknąć i spowodować prawdziwe obrażenia. O ile zapewni się zrównoważoną dietę, świeżą każdego dnia, chomik powinien być bardzo szczęśliwym zwierzakiem.

 

Related Posts