Użytkownicy pistoletów sportowych oraz krótkiej broni do polowań o dużym kalibrze zawsze zmagali się z problemem wyboru kabury. Pistolety myśliwskie były szczególnie trudne do dopasowania do dowolnego typu kabury, gdyż były największymi i najcięższymi odmianami broni krótkiej, znacznie przekraczającymi rozmiary transportowe kabur.

Kabury do przenoszenia broni myśliwskiej

kaburaPrzez długi czas, użytkownicy ciężkich pistoletów myśliwskich nie używali kabur w ogóle, przenosząc broń przy pasie, co nigdy nie było zbyt bezpiecznym rozwiązaniem, lub też stosowali samoróbki i najróżniejszego rodzaju chałupnicze konstrukcje. Z powodu bardzo dużego zapotrzebowania, od kilku lat coraz częściej wprowadzano do sprzedaży dedykowane kabury na krótką broń wielkokalibrową. Kabura tego typu służyła przede wszystkim do przenoszenia dużych, ciężkich pistoletów, dlatego była całkowicie otwarta, składając się z regulowanych pasów, utrzymujących broń w miejscu. Każda kabura tego rodzaju była całkowicie uniwersalna, i mogła być przeznaczona do użytku z większością pistoletów o niestandardowych rozmiarach. Była co prawda zbyt duża by można było w niej nosić broń służbową lub pistolety małokalibrowe, aczkolwiek nie była przeznaczona do użytku z takowymi. Zapięcia były niemal identyczne jak w przypadku bardziej standardowych kabur, zapinanych przy pasie czy szelkach.

Brak panelu odlanego do kształtu broni był w tym wypadku uważany za ogromną zaletę, gdyż wiele modeli pistoletów sportowych było fabrycznie wyposażanych w duże kompensatory, lub posiadało obciążenie lufy, zmniejszające siłę odrzutu. Pasy kabury mogły być więc idealnie dopasowane do wielkości i objętości niemal każdego pistoletu, służącego do polowań, jak również do wielu niestandardowo wykonanych egzemplarzy broni sportowej.

Related Posts