Zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się naszemu psiakowi z czymś przyjemnym dlatego warto przyzwyczajać do nich naszego czworonoga już za młodu, aby w przyszłości nie wywołać żadnych reakcji lękowych. Możemy to zrobić w prosty sposób np. czesząc naszego psa. 

Jak pielęgnować psy?

pielęgnacja psówKażdego psa bez względu na rodzaj sierści należy wykąpać raz na jakiś czas. Psy znacznie lepiej znoszą kąpiele od kotów, a co więcej niektóre rasy wręcz uwielbiają wodę i mycie nie sprawia im żadnego problemu. Mimo wszystko jeśli nauczymy szczeniaka, że kąpiel może być wspaniałą zabawą, znacznie łatwiej poradzimy sobie z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi zwłaszcza, jeśli piesek z biegiem czasu będzie ich wymagał często ze względu na rodzaj sierści. To właśnie sierść w głównej mierze decyduje o tym, jak często pielęgnacja psów powinna być przeprowadzana. Najmniej zabiegów wymagają psiaki o krótkiej sierści bowiem wystarczy je szczotkować raz w tygodniu miękką szczotką, a następnie przetrzeć rękawicą. W sytuacji kiedy piesek ma jednak obfity podszerstek i dłuższą sierść powinniśmy go wyczesywać trzy razy w tygodniu przy użyciu twardszej szczotki posiadającej dwie długości włosa. Najwięcej pielęgnacji wymagają oczywiście psy z długą sierścią, które musimy czesać każdego dnia, bowiem długa sierść lubi się filcować, a wówczas tworzą się kołtuny prowadzące do odparzeń skórnych. Istnieją także rasy pozbawione sierści, jak np. Chińskie Grzywacze. Rasa ta choć nie wymaga szczotkowania również podlega pod codzienną pielęgnacje. Pieski powinniśmy natłuszczać kremami z filtrem UV.

Pielęgnacja to jednak nie tylko szczotkowanie i mycie psa. To również jego strzyżenie jeśli oczywiście piesek go wymaga. W tym celu najlepiej odwiedzić psiego fryzjera, ale także wizyta ta przyda się również wtedy, kiedy mimo wszystko mamy obawy co do sposobu pielęgnacji naszego czworonoga. Taki fryzjer z pewnością udzieli nam porad i odpowie szczegółowo na nasze pytania. 

Related Posts