Wentylacja mechaniczna to instalacja, która umożliwia ograniczanie strat ciepła, które spowodowane są wentylacją naszego budynku. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj wentylacji. Jednak oprócz obniżonych rachunków za ogrzewanie zyskujemy dodatkowe korzyści.

Rekuperacja – energooszczędna wentylacja

rekuperacja nowy sączNie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest prawidłowa wentylacja budynku a także jakie poniesiemy konsekwencje w przypadku jej braku. Do tej pory jedynym rodzajem wentylacji jaki był stosowany była wentylacja grawitacyjna, która wiązała się z ogromnymi stratami ciepła, które uciekało przez kominy. Poza tym, aby przewietrzyć budynek zmuszeni byliśmy otwierać okna, przez które często dobiegał hałas lub wraz ze świeżym powietrzem do naszego domu przedostawały się również alergeny. W przypadku wentylacji mechanicznej jest zupełnie inaczej. Rekuperacja nowy sącz zapewnia nie tylko ograniczenie strat ciepła do maksimum to również dostęp do czystego i świeżego powietrza przez całą dobę. Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi, który odpowiedzialny jest za przekazywanie ciepła z brudnego i zanieczyszczonego powietrza temu, które jest świeże i pobierane z zewnątrz. Do tego powietrze to jest oczyszczane co sprawia, że nie musimy otwierać okien, aby przewietrzyć dom. Jest to duży atut, który przekonuje osoby z alergią, gdyż dzięki oczyszczaniu żaden alergen nie przedostanie się do ich budynku.

Sama posiadam system rekuperacji w swoim domu i jestem z niego bardzo zadowolona. Dzięki niej nie tylko oszczędzam na rachunkach za ogrzewanie, ale również na projekcie domu, ponieważ nie mam kominów a i mniej grzejników jest potrzebne do ogrzania całego budynku. Pomimo, iż rekuperator zasilany jest energią elektryczną to rachunki są jedynie nieco wyższe.

Related Posts