Prowadzenie własnej firmy nie jest prostym zadaniem, bo wymaga wielozadaniowości. Szczególnie w małych firmach, przedsiębiorcy zajmują się bieżącą działalnością, reklamą, księgowością i pozyskują dodatkowe środki na prowadzenie firmy.

Bezzwrotna dotacja na firmę

dotacje na rozwój firmyZałożenie firmy wymaga konkretnego wkładu finansowego, a jego wysokość zależy od rodzaju planowanej działalności. Najczęściej rozruszanie firmy wymaga także sporych nakładów na reklamę, bo klienci muszą się dowiedzieć o istnieniu działalności. Najczęściej po dwóch, trzech latach, przedsiębiorca zaczyna zarabiać na swojej firmie, ale to nie wyklucza dalszego rozwoju. Jeżeli posiadamy jakieś oszczędności, to znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji. Innym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu, ale musimy się liczyć z jego zwrotem razem z odsetkami. Dotacje na rozwój firmy są wydawane przez urzędy miasta z funduszy unijnych i może z nich skorzystać każdy przedsiębiorca. Są to fundusze, które możemy przeznaczyć na przyszłe przedsięwzięcia mające na celu rozbudowę firmy. Może to być zakup nowoczesnej maszyny produkcyjnej, zwiększenie ilości samochodów dostawczych w firmie transportowej, czy zakup nowej linii technologicznej. Składając odpowiedni wniosek, wraz z biznes planem i dokładnymi wyliczeniami w urzędzie zajmującym się rozdzielaniem dotacji, możemy uzyskać wnioskowaną kwotę. Otrzymaną dotację należy wydatkować na ściśle określone we wniosku cele, a po maksymalnie roku od jej otrzymania, rozliczyć się z wydatków na podstawie faktur.

Jeżeli danemu przedsiębiorcy uda się uzyskać dotację na rozwój działalności, to ma on obowiązek prowadzenia firmy przez minimum dwa lata. W przeciwnym wypadku będzie on musiał zwracać uzyskane środki. Dużym plusem dotacji jest ich bez zwrotność.

Related Posts