Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wielu chorób, które bywają bardzo niebezpieczne. Istotne jest zatem, by przez całe swoje życie odpowiednio dbać o siebie oraz badać się systematycznie, by w razie konieczności zareagować odpowiednio wcześnie i wdrożyć właściwe leczenie, które im szybciej rozpoczęte tym cechuje się większą skutecznością.

Diagnostyka osteoporozy pozwala spowolnić jej rozwój

badanie na osteoporozęMetaboliczne choroba kości jaką jest osteoporoza może dotyczyć właściwie każdego, jednak częściej atakuje kobiety. Niestety choroba ta początkowo nie daje żadnych charakterystycznych objawów, dlatego jej początkowe stadium często jest niezauważalne. Choroba ta powoduje zmniejszenie gęstości mineralnej kości, osłabia ich struktury przestrzenne, co w konsekwencji może prowadzić do częstych złamań. W grupie ryzyka są osoby, które ukończyły trzydziesty rok życia, dlatego ważne jest, by przeprowadzić badanie na osteoporozę. Najczęstszym badaniem jest densytometria, za pomocą której można zbadać gęstość mineralną kości. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, który jest najczęściej wykorzystywany w diagnostyce tej choroby. Za pomocą specjalnego urządzenia ocenia się stan wybranych kości, najczęściej jest to kość udowa oraz badanie części lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki takiej choroby, warto przebadać się, by ją potwierdzić lub wykluczyć.

Odpowiednie leczenie, które jest rozpoczęte szybko jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Jeśli zaniedbamy diagnostykę i pozwolimy postępować chorobie, czasem jej leczenie jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Warto zatem badać się systematycznie, by móc reagować odpowiednio wcześnie. Nasze zdrowie jest bezcenne i powinniśmy o nie dbać w należyty sposób.

Related Posts