Decoupage to sztuka zdobienia. Dzięki niej można ozdabiać koczyki, pudełka, serwetniki czy ramki. Wzorów są setki – można kupić je gotowe, można zrobić je chociażby z serwetek. W efekcie powstają piękne, oryginalne ozdoby, które upiększą każdy dom i dopełnią stylizacji. A najlepsze jest to, że deocupage może zajmować się każdy. 

Odpowiednie materiały to podstawa

lakier do decoupageAby tworzyć idealne gadżety i biżuterię ozdobione za pomocą decoupage, należy najpierw skompletować odpowiednie materiały. Ozdabiać najwygodniej jest drewno – szczególnie, jeśli jesteśmy osobą początkującą. Do zdobienia można wykorzystać gotowe wzory na specjalnym papierze (ale wiele osób poleca serwetki – można na nich znaleźć naprawdę piękne wzory). Zaopatrzyć się należy takze w pędzle, kej oraz, naturalnie, lakier do decoupage. Jest on jednym z najważniejszych materiałów – to od niego zależy, czy całość nie będzie się łuszczyła, czy powierzchnia ozdobionego przedmiotu będzie gładka i przyjemna w dotyku. Lakier także zabezpiecza przyklejony do przedmiotu papier – aby ozdoba nie odpadała i nie ulegała postrzępieniu. Podstawowym lakierem, używanym przez osoby zajmujące się decoupage jest werniks. Ten lakier na bazie wody zabezpiecza wycinankę nanoszoną na drewno, nadaje mu także połysk. Pomaga także przy sytuacji, kiedy nałożony na przedmiot wzór pomarszczy się – wtedy wystarczy nałożyć kilka warstw lakieru i praca jest uratowana. Rynek oferuje oczywiście wiele rodzajów lakierów, jak chociażby: matowy (polecany np. do prac nawiązujących do stylistyki retro), błyszczący, szklący czy w sprayu (jego dużą zaletą jest łatwość i szybkość nakładania). 

Decoupage to sztuka dla każdego. Swoją przygodę z tym sposobem zdobienia można zacząć łatwo i niedrogo, a możliwości są ogromne. Na materiały możemy nanieść co nam się zamarzy i stworzyć coś wyjątkowego i oryginalnego. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. 

Related Posts