Wraz z mężem dokonaliśmy zakupu starego domu na wsi. Naszym marzeniem było zamieszkanie na wsi w otoczeniu przyrody i zwierząt. Nie chcieliśmy tracić czasu na budowę domu. Marzyliśmy o tym aby wyremontować dom. Zakup domu z rynku wtórnego był o wiele tańszy niż budowa nowego od podstaw.

Demontaż i utylizacja eternitu

demontaż eternituDom który wybraliśmy i zakupiliśmy miał bardzo duży potencjał. Oprócz wielu pokoi miał również dużą działkę z sadem i ogrodem. Oczami wyobraźni widziałam jak pielęgnuję ogród i sadzę tam nowe rośliny. Jednak przed pielęgnacją ogrodu musieliśmy zająć się remontem budynku. Niestety w najgorszym stanie był dach. Podczas oględzin znajomy dekarz pokazał miejsca w których z pewnością kapie woda. Dach był w całości pokryty eternitem co stanowiło kolejny problem. Płyty azbestowo-cementowe były kilka dekad temu bardzo powszechne. Był to tani i trwały materiał, który sprawdzał się jako okrycie dachów. Najbardziej widoczny jest na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Wedle przepisów eternit z budynków powinien zniknąć do 2032 roku. Materiał ten jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi jak i środowiska naturalnego. Gdy zdecydowaliśmy się na remont dachu pierwszym krokiem był demontaż eternitu. Demontażem zajmują się specjalistyczne firmy, które mają do tego uprawnienia. Zawarty w eternicie azbest może powodować wiele chorób nowotworowych dlatego konieczne jest przestrzeganie wszystkich przepisów. Firmy ściągające eternit ubrane są w specjalne ochronne, białe kombinezony. A na twarzach mają maski. Płyty po ściągnięciu składowane są na paletach i owijane czarnym streczem. Zapobiegać to ma rozprzestrzenianiu się pyłu azbestowego.

Do ściągania azbestu można otrzymać dofinansowanie. Również wiele gmin po złożeniu odpowiedniego wniosku zajmuje się odbiorem i utylizacją tego niebezpiecznego materiału. Z wymianą eternitu na chociażby blachodachówkę nie warto długo zwlekać im szybciej pozbędziemy się azbestu z naszych dachów tym lepiej dla naszego zdrowia.

Related Posts