Obserwacja pochwy i szyjki macicy, znana również jako kolposkopia, jest nieskomplikowanym badaniem, którego nie należy w żadnym wypadku unikać. Dzięki niemu ginekolog może rozpoznać raka szyjki macicy, który wciąż znajduje się w fazie przedklinicznej.

Do czego służy wziernik?

wziernik ginekologicznyKolposkopia opiera się na obserwacji szyjki macicy, jej powierzchni, kanału, a także pochwy i sromu. Ginekolog używa wziernika podczas badania. Metoda pozwala również na pobranie materiału biologicznego do przyszłych badań. Przed kolposkopią ginekolog poprosi o cytologię, która obejmuje pobranie próbki śluzu szyjki macicy. Dzięki temu jakość samego badania znacząco wzrasta. Jeśli pojawią się nieprawidłowości w badaniu cytologicznym, lekarz z pewnością prześle pacjentkę na badanie pochwy za pomocą wziernika. Należy się do tego badania odpowiednio przygotować. Tydzień przed nim należy unikać intymnych zbliżeń. Nie można się także poddawać żadnym badaniom ginekologicznym. Badanie takie jest zwykle bezbolesny. Wykonuje się go w klasycznym fotelu ginekologicznym. Najpierw wprowadza się wziernik ginekologiczny, dzięki któremu widać pochwową część szyjki macicy. Lekarz koncentruje się na ocenie pochwy i obserwuje wydzieliny pokrywające szyjkę macicy. W ten sposób może już budować hipotezy dotyczące biologii pochwy oraz przyczyny niektórych zaburzeń w jej funkcjonowaniu, takich jak upławy. Następnie wydzielanie zostaje wyeliminowane. Specjalista kontynuuje obserwację. Kolejny etap badania zaczyna się od mycia obszarów, ale tym razem ginekolog użyje roztworu kwasu octowego lub mlekowego.

Jeśli występują niepokojące nieprawidłowości, prawdopodobnie będzie on chciał pobrać tkanki do analizy histopatologicznej. Jeśli ginekolog kieruje pacjentkę na takie badanie, w żadnym wypadku nie można go odłożyć na później.

 

Related Posts