Wylewka betonowa powinna zachowywać odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki temu beton zwiąże i będzie się odpowiednio dobrze trzymał. Aby oszacować wilgotność najlepiej zrobić pomiar. Kiedy najlepiej jest go wykonać? Można to zrobić właściwie w trzech momentach, zaczynając od chwili, w której mamy gotowy do wylania beton, jak i po jego zaschnięciu na odpowiednim miejscu.

Kiedy zbadać wilgotność wylewki?

pomiary wilgotności wylewekWylewka powinna utrzymywać ściśle określoną wylewkę zarówno na etapie jej powstawania, jak i w późniejszych okresach. Pomiary wilgotności wylewek powinniśmy przeprowadzać w trzech etapach. Pierwszy pomiar powinien mieć miejsce zaraz po wylaniu, kiedy beton jest jeszcze bardzo wilgotny. Najlepiej jeśli masa na metr sześcienny będzie miała sześćdziesiąt procent wilgotności. Drugi pomiar wilgotności musi zostać przeprowadzony około dwa dni po wylaniu. Wtedy wylewka nie jest jeszcze do końca sucha, dlatego trzeba zobaczyć, czy wymaga ona jeszcze podlania wodą, czy można pozwolić jej schnąć. Wilgotność powinna być zachowana na poziomie od dwudziestu do dwudziestu trzech procent. W ostatnim etapie nie może ona przewyższyć pięciu procent. W takim przypadku byłoby konieczne dosuszanie. Jednak zazwyczaj nie jest to wcale konieczne. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ beton bardzo dobrze pochłania wodę i szybko się ona z niego ulatnia. Tak należy wykonywać wszystkie pomiary.

Odpowiednio wilgotna wylewka powinna schnąć w równomiernym tempie. Nie powinno to zachodzić za szybko, gdyż beton popęka, ani zbyt wolno, aby był twardy. Nie ma co się dziwić, że tak często wykonuje się pomiary wilgotności. Zwłaszcza na budowach komercyjnych inwestorzy dbają o poziom wilgotności. Zasadniczo nie ma w tym nic, co mogłoby nas w jakikolwiek sposób dziwić.

Related Posts