Dermoskopia skóry głowy jest techniką, która została ostatnio wykorzystana do diagnozowania, obserwacji, leczenia i prognozowania chorób włosów i skóry głowy. Pozwala to na ocenę stanu skóry głowy, nieprawidłowości, cechy trzonu włosa oraz gęstości włosów. Trichoskopia może ujawnić hipoglikemię lub przebarwienie skóry głowy. Stany trądzikowe, takie jak łojotokowe zapalenie skóry i łuszczyca, można również zdiagnozować za pomocą tej metody.

Diagnoza za pomocą trichoskopii

trichoskopiaIstnieje wiele metod oceny stanu włosów. Trichoskopia może pomóc w odróżnieniu bliznowacenia od łysienia bez blizn, wczesnego łysienia androgenowego w porównaniu z łysieniem telogenowym, a także wspiera diagnozę i przewiduje rokowanie łysienia plackowatego. Procedura trychoskopii opiera się na obserwacji włosów i skóry głowy, najczęściej przy użyciu kamery do wideodermoskopu, która rejestruje obraz, który jest następnie wyświetlany na monitorze komputera. Ta procedura jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Podczas zabiegu bada się trzy obszary skóry głowy: obszary czołowe, skroniowe i potyliczne. Osoba wykonująca zabieg może użyć podczas zabiegu płynu, który poprawia przyleganie aparatu do włosów i skóry głowy. Trichoskopia nie wymaga wyrywania włosów, co sprawia, że jest to procedura znacznie bardziej komfortowa niż na przykład trichogram. Ponieważ test jest nieinwazyjny i bezbolesny, znacznie łatwiej jest go powtórzyć, aby ocenić skuteczność leczenia.

Typowe obszary skóry głowy poddawane trychoskopii to obszary czołowe, potyliczne i ciemieniowe. Jeśli utrata włosów jest zauważalna, wówczas dany obszar jest badany. Obszar jest najpierw zanurzony w alkoholu, a następnie przeprowadzana jest ocena. Wykonywanych i ocenianych jest kilka zdjęć. Jest to cenne narzędzie do porównywania różnych metod leczenia wypadania włosów.

Related Posts